WhatsApp
Tüm Kategoriler

Roll Antiseptik Kutulu 100 Ml

Roll Antiseptik Kutulu 100 Ml

Roll

60,00₺

Roll Antiseptik Kutulu 100 ml, cilt antiseptiği olarak kullanılan bir üründür. İçeriğinde bulunan alkol ve etil asetat sayesinde ciltteki bakteri ve mikropları öldürerek enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olur.Roll Antiseptik Kutulu 100 ml'in özel..

El Dezenfektanı 100ml Handplus DERMOSEPT

El Dezenfektanı 100ml Handplus DERMOSEPT

DERMOSEPT

52,00₺

Dermosept Handplus El Dezenfektanı 100 mlKullanıcı Grubu : Genel HalkÜrün tipi : İnsan hijyeni ile ilgili biyosidal ürün.Formülasyon Şekli : Etil Alkol %58, İzopropil Alkol %12, Chlorhexidine Digluconate %0,2...

Roll Antiseptik Solusyonu 1 Lt

Roll Antiseptik Solusyonu 1 Lt

Roll

190,00₺

ROLL Antiseptik Solüsyon 1000 mlAntiseptik Solüsyon El ve Cilt Antiseptiği Roll 1000 MLROLL ANTİSEPTİK SOLÜSYON - EL VE CİLT ANTİSEPTİĞİ - 1 Lt   Aktif maddenin adı ve miktarı(%):   Klorheksidin diglukonat (%20lik) - (CAS:242-354-..


Dezenfeksiyon (Franzızca desinfection): Cansız ortamdaki bakteri endosporları dışında kalan patojen mikroorganizmaların öldürülmesi veya üremelerinin durdurulması işlemidir. Bu amaçla kullanılan kimyasal maddelere dezenfektan denir. Dezenfeksiyon sterilizasyon demek değildir. Sterilizasyon cansız ortamdaki patojen olan ya da olmayan tüm mikroorganizmaların yok edilmesidir. Sağlıklı olduğu halde mikrop taşıyanların çokluğu ve bulaşıcı hastalıkların belirsiz biçimlerinin sıklığı nedeniyle dezenfeksiyonun etkisi kısıtlıdır. Dezenfeksiyon özellikle dolaysız ve büyük bulaşmaları sınırlar.


Dezenfektanların etki biçimi, ışık, ateş ve kostikler (sönmemiş kireç) gibi fiziksel ya da mekaniktir. Ancak yaygın dezenfektanlar, kimyasal maddelerdir. Bunlar üç değişik biçimde kullanılabilir.


Gaz halde (formol buharı,klor, kükürt dioksit, etilen oksit)

Sıvı halde (fenol, krezilol, klorofenol, bakır sülfat, demir sülfat, demir permanganat, oksijenli su, tentürdiyot)

Katı ya da kıvamlısıvı halde (Kireç, kalsiyum klorür, trioksimetilen)

Dezenfektanlar genel olarak kuvvetli zehirlerdir; bu yüzden ancak belirli koşullarda uygulanır. Dezenfekte edilen ürünler; doğrudan insan tarafından tüketilecek ya da kullanılacaksa dezenfektan artıklarının denetlenmesi gerekir.


Sağlıkta dezenfeksiyon

Dezenfeksiyon ya hastalık sırasında ya da hastalık sonrasında uygulanır. Yalnız hastaya, onun dokundugu nesnelere, çamaşırına, tükürdüğüne, dışkısına değil, onu tedavi eden personele, ziyaret eden kişilere, yattığı odaya, eşyaya, duvarlara ve döşemeye de uygulanmalıdır. Kapalı yerlerin dezenfeksiyonu ya buharla (formol, sülfür anhidrit, klor) ya da püskürtülebilecek antiseptik eriyikle (Javel suyu, süblime, asit fenik vb.) yapılır. Eşyaların dezenfeksiyonu genellikle buharla ya da kuru ısıyla çalışan eütvlerle ya da dezenfektan gazlarla yapılır. Bildirilmesi zorunlu hastalıklarda (tularemi,besin zehirlenmeleri ve tetanos dışında)dezenfeksiyon zorunludur.


Tarımda dezenfeksiyon

Tarımda ise, toprak dezenfeksiyonu bir tarım bitkisinde hastalık yapabilecek organizmaları yok etme amacına yöneliktir. Bu organizmalar hayvansal olabileceği gibi (böcekler,nematotlar) bitkisel de olabilir (mantarlar, yabancıl ot tohumları). Tam bir dezenfeksiyon için su buharı veya çok yönlü etkiye sahip kimyasal maddeler kullanılır. Maliyeti çok yüksek olduğundan ancak bahçe tarımında uygulanır. Yalnız birkaç türü hedef alan ve genellikle ekim karıkları boyunca yapılan sınırlı dezenfeksiyon, daha ucuz koruma araçları kullanılarak duyarlı bitkilere ya da bazı asalakların önemli ölçüde çoğalması halinde uygulanır.